Herberts Laukšteins

Ceļš uz Liepāju kā Eiropas Kultūras galvaspilsētu ir arī ceļš uz vienotu Liepāju

Par Liepāju Herberts Laukšteins saka, ka tā ir vieta, kur viņš jūtas labi, jo te ir viņa ģimene, viņa darbs ar nopietniem un lieliem izaicinājumiem, izcili darba kolēģi, ar kuriem ir noiets skaists ceļš, un radīti tālejoši mērķi par Liepājas teātra nākotni. “Lai kurā pasaules malā es atrastos, Liepāja man ir vieta, kur vienmēr gribu atgriezties, jo šeit es jūtos piederīgs un vajadzīgs. Šeit man ir iespēja baudīt jūras, meža un rock’n’roll tuvumu un klātbūtni, šo īpašo vēsturisko un ģeogrāfisko mantojumu. Kolorīta pilsēta, kuru esmu iemīlējis, kaut arī esmu ienācējs.” 

Herberts Laukšteins ir pārliecināts, ka kultūra nav tikai izklaide – tā ir liepājnieku esība, asinsrite un gars. Viņaprāt, kultūra ir cilvēkos, tradīcijās un prasmēs, kultūra ir vidē, kurā dzīvojam. “Liepājas kultūras dzīve, Eiropas mēroga kultūras notikumi kā magnēts piesaista cilvēkus no citām pilsētām un valstīm, bet šobrīd visvairāk pēc tās izslāpuši ir paši liepājnieki. Pandēmija ilgāku laiku turējusi kultūru iegrožotu, taču ceram jau vasarā piešķirt šai nozarei dubultu spēku,” optimistiski nosakņots H.Laukšteins. 

Par Liepājas gatavošanos kļūt par Eiropas kultūras galvaspilsētu 2027. gadā ilggadējais Liepājas teātra vadītājs domā, ka svarīgs ir pats ceļš, kuru mēs ejam, lai iegūtu titulu un galvenais ieguvums ar pievienoto vērtību būs tieši gatavošanās process – aizvest Liepāju līdz šādam novērtējumam un atzinībai. “Tas ļaus mums, liepājniekiem, ne tikai celt pašapziņu, bet arī pavērs mūsu domāšanu mazliet citā rakursā – no industriālas ražošanas pilsētas ar ikdienas problēmām uz garīgām un trauslākām vērtībām mūsu dzīvē, kuras varbūt ikdienā ne vienmēr ieraugām un novērtējam.”

Runājot par kultūru daudzveidību Liepājā, Herberts Laukšteins uzsver: “Es Liepāju redzu kā dažādu tautību pilsētu ar vienotu dialogu. Katras tautas kultūra ir mūsu bagātība. Tieši tāpēc teātri redzu kā vienojošu faktoru un dažādu kultūru “vēstnesi” visiem mūsu Liepājas iedzīvotājiem. Izrādes var būt gan dzimtajā valodā, gan bilingvālas, gan bez valodu barjerām – piemēram, Liepājas teātrī iestudētā izrāde “Precības”. Mūsu mērķis ir pulcināt uz tām ikvienu potenciālo skatītāju. Arī ar festivāla “Zelta maska” izrādēm turpināsim vest uz Liepāju kvalitatīvu mākslu, kas var kalpot kā saliedēšana starp liepājniekiem, jo Liepāja ir liepājnieki.”

"Mēs visi varam būt vienoti un izprotoši kā mūsu jauniestudējuma “Malыš” varoņi," uzsver teātra direktors. "Šī izrāde aptver plašu ģeogrāfiju, tā nav par vēsturi, bet par ilgām pēc mājām, cilvēka spēku un vienlaikus bezspēcību, naidu un mīlestību un par pieaugšanu."
 
Herberts Laukšteins pārliecināts, ka līdz 2022. gada nogalei izdosies īstenot Liepājas teātra  lielo sapni par teātra mazo zāli, kas tiek lolota kopš pagājušā gadsimta. Tas dos iespēju Liepājas teātrim kļūt par pilnvērtīgu 21.gadsimta atvērtā tipa teātri, kur ikviens interesents varētu atnākt jebkurā laikā, iegūt informāciju, uzzināt ko jaunu par teātri un tā aizkulisēm, padarboties teātra interaktīvajā telpā un interesanti pavadīt laiku teātra gaisotnē. Tuvākā tikšanās ar skatītājiem klātienē plānota jau vasaras otrajā pusē teātra Mazās zāles sētā, kur iecerēti divi jauniestudējumi ar izcilo Imanta Kalniņa un Raimonda Paula komponēto teātra mūziku,” atklāj Laukšteins.  

Atpakaļ