VARAM nav būtiskākais strīdīgais jautājums valdības tapšanā

Vecās koalīcijas politiķi nedēļas nogalē neoficiālajās konsultācijās nespēja vienoties par amatu sadali nākamajā valdība. Līdz šim publiski izskanējis, ka galvenais strīds ir par Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), ko vēlas pārraudzīt gan Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS), gan Nacionālā apvienība, taču abu partiju līderi LTV „Rīta Panorāmai” norādīja, ka ir arī daudz citu strīdīgu jautājumu.

Iepriekš politiķi bija pauduši cerību vienošanos par amatu sadali panākt jau nedēļas nogalē neoficiālo konsultāciju ietvaros, tomēr tas neesot izdevies. Pirmdienas rītā bija plānots atsākt koalīcijas partiju oficiālās sarunas par jaunās valdības sastāvu, tomēr pagaidām tās pārceltas uz nenoteiktu laiku.

Vismaz daļa Saeimā ievēlēto koalīcijas partiju deputātu ir skeptiski par to, vai nākamā tikšanās nesīs gaidīto vienprātību. Līdz šim publiski izskanējis, ka galvenais strīdus ābols ir Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), ko vēlas pārraudzīt gan Zaļo un Zemnieku savienība, gan Nacionālā apvienība.

Viens no iespējamajiem kompromisa variantiem paredz, ka ZZS tiktu Ekonomikas ministrija un vēl tai būtu iespēja deleģēt VARAM parlamentāro sekretāru, savukārt NA būtu Saeimas spīkera amats.  Vēl viens iespējamais, bet maz ticamais scenārijs paredz, ka katrai no koalīcijas partijām tiktu vienāds skaits atbildīgo posteņu – tas ir pieci. Taču arī tam ir pretinieki.

ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis LTV „Rīta Panorāmai” pauda, ka medijos daudz runāts par Vides aizsardzības un reģionālās aizsardzības ministriju, bet ir arī citi strīdīgi ministru posteni un pašlaik centrālā jautājums ir nākamā gada budžets, „kas tik labs nerādās”.

Brigmanis norādīja, ka, jautājumus par amatu sadali risinot kompleksi, varēs nonākt pie kopsaucēja. Viņš pauda, ka Latvijas politiskā prakse liecina -  mēneša laikā var izveidot valdību.

 

Arī Nacionālās apvienības līderis Gaidis Bērziņš LTV „Rīta Panorāmai” uzsvēra, ka valdības veidošana „norit savu gaitu, nekas ārkārtējais nav noticis”. Viņš piekrita, ka VARAM pārraudzība nav pats būtiskākais jautājums, kas ir valdības veidošanas procesā, ir daudz citu jautājumu par darāmajiem darbiem.

Viņa arī atgādināja, ka Nacionālā apvienība jau pirms vēlēšanām norādījusi, ka grib paturēt tās ministrijas, kuras vadīja līdz vēlēšanām, taču par amatu sadali var vienoties diskutējot.

Šonedēļ koalīcijas partijām paredzēta tikšanās ar valsts prezidentu Andri Bērziņu, un viņš noteikti vēlēsies dzirdēt potenciālo ministru vārdus. Tāpēc vienošanās par atbildības sfērām ir beidzot jāpanāk.

Jau vēstīts, ka vecā koalīcija pirms nedēļas ir vienojusies arī turpmāk strādāt kopā pašreizējās premjeres Laimdotas Straujumas („Vienotība”) vadībā. Pirms tam Valsts prezidents Andris Bērziņš tikās ar visām Saeimā iekļuvušajām partijām un pārrunāja to mērķus Saeimā. "Vienotība", Zaļo un zemnieku savienība, kā arī Nacionālā apvienība ir vienojušās saglabāt pašreizējo koalīciju un turpināt darbu arī nākamajā valdībā.

Pēdējās divās nedēļās arī izskanējuši dažādi varianti, kuri cilvēki varētu ieņemt amatus valdībā. Tomēr lielāka neskaidrība līdz šim ir bijusi ap Veselības ministrijas, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas, Ekonomikas ministrijas, kā arī Izglītības un zinātnes ministrijas tālāku vadību - nav zināma nedz partija, nedz politiķis, kurš šīs ministrijas varētu vadīt.

12.Saeimas vēlēšanās piecu procentu barjeru izdevās pārvarēt un iegūt deputātu mandātus sešiem politiskajiem spēkiem, no kuriem divi parlamentā nav bijuši iepriekš pārstāvēti. Partija „Saskaņa” ieguvusi 24 deputāta mandātus, „Vienotība” – 23, Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS) – 21, Nacionālā apvienība (NA) – 17, Latvijas Reģionu apvienība (LRA) - astoņus un partija „No sirds Latvijai” – septiņus, liecina provizoriskie rezultāti.

 

lsm.lv

Foto: LETA, Evija Trifanova

Atpakaļ