Var saņemt līdzfinansējumu vēsturisko ēku saglabāšanai

Pašvaldība ceturtdien, 18. jūnijā, ir izsludinājusi pieteikšanās termiņu uz līdzfinansējuma saņemšanu saskaņā ar saistošajiem noteikumiem „Par Liepājas pilsētas pašvaldības līdzfinansējumu kultūras pieminekļu saglabāšanai”.

Projektu iesniegumi Liepājas pilsētas domē, Rožu ielā 6, māju valdītājiem vai apsaimniekotājiem jāiesniedz līdz 2015. gada  2. septembrim.

Deputāti pilsētas domes sēdē 14. maijā apstiprināja saistošos noteikumus „Par Liepājas pilsētas pašvaldības līdzfinansējumu kultūras pieminekļu saglabāšanai”. Šie noteikumi paredz, ka turpmāk pilsētas pašvaldība līdzfinansēs kultūras pieminekļu saglabāšanu pilsētā.

 

Līdz šim pašvaldība atbalstījusi daudzdzīvokļu māju, kas būvētas padomju laikos, renovāciju, lai uzlabotu to energoefektivitāti. Taču pilsētā ir ievērojams skaits vērtīgu ēku ar kultūras pieminekļu statusu, kam arī nepieciešami tehniski uzlabojumi. Pilsētas līdzfinansējums atbilstoši minētajiem noteikumiem (stājušies spēkā š.g. 13. jūnijā) veicinās ne tikai vēsturisko ēku sakārtošanu, bet uzlabos pilsētvidi kopumā.

Noteikumi nosaka kārtību, kādā Liepājas pilsētas pašvaldība piešķir līdzfinansējumu kultūras pieminekļu saglabāšanai; atbalstāmās un neatbalstāmās izmaksas, līdzfinansējuma apmēru; projektu iesniegumu vērtēšanas kārtību; līguma slēgšanu.

Turpmāk saistošajos noteikumos noteiktās kārtības izpildei Liepājas pilsētas Dome gadskārtējā pašvaldības budžetā plānos līdzekļus. Šogad līdzfinansējumam ir rezervēti 50 000 eiro.

Finansiālo atbalstu pašvaldība plānojusi sniegt gan projektu izstrādei un dokumentācijas sakārtošanai, gan arī būvdarbiem. Būvdarbiem līdzfinansējums ir paredzēts līdz 75 procentiem no kopējām izmaksām, savukārt atsevišķu detaļu, piemēram, vēsturisko logu, durvju u.c. elementu atjaunošanai – līdz 50 procentiem.

Vēsturisko ēku saraksts ir pieejams pilsētas domes mājas lapā – sadaļā Būvniecība. Ikviens interesents pēc kartes var uzzināt, vai uz viņa īpašumu attiecas iespēja saņemt pašvaldības līdzfinansējumu.

Likuma “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” 24. panta otrā daļa nosaka, ka pašvaldībām to saistošajos noteikumos noteiktajā kārtībā ir tiesības no pašvaldības budžeta piešķirt līdzekļus to valsts nozīmes kultūras pieminekļu konservācijai un restaurācijai, kuri īpašnieka (valdītāja) noteiktajā kārtībā ir pieejami sabiedrības apskatei.


UZIŅAI
Liepājā šobrīd ir 29 valsts un vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļi, divi valsts un vietējās nozīmes industriālie pieminekļi, kā arī valsts nozīmes pilsētbūvniecības piemineklis “Liepājas pilsētas vēsturiskais centrs”, kurā iekļaujas aptuveni 400 vēsturiskas ēkas.

Liepājas pašvaldība līdz šim ir veikusi un veic darbus, lai saglabātu tās īpašumā esošos valsts aizsargājamos arhitektūras pieminekļus, piemēram, Liepājas Latviešu biedrības namu, Liepājas muzeja ēku kompleksu un Liepājas Valsts 1. ģimnāzijas ēku.


Aigars Štāls
sabiedrisko attiecību speciālists

Atpakaļ