Valcis: 1.ģimnāzijas renovācija vēl nav pabeigta

Liepājas Valsts 1.ģimnāzija jau piedzīvojusi 28 renovācijas kārtas, un pamazām tiek sakārtota gan no iekšpuses, gan ārpuses. Taču darbi vēl nav pabeigti.

Nesen rakstījām, ka "Latvijas Būvniecības gada balvas 2015" nominācijā "Fasāžu renovācija" 2.vieta piešķirta Liepājas Valsts 1.ģimnāzijai. Atsaucoties šai ziņai, kāds portāla lasītājs iebilda, ka ēkas fasāde esot renovēta tikai no ielas puses, bet pagalmā palikusi tāda pati, kā bija.

Skaidrojumu par šo pretrunu portāls lūdza 1.ģimnāzijas direktoram Helvijam Valcim.

"Iekšpagalms un brandmūris pret Vītolu ielu ir iekļauti nākamajās divās renovācijas kārtās. Pēc tam paredzētas vēl divas kārtas, vienā no kurām plānots sakārtot sporta laukumu, bet otrā – labiekārtot teritoriju ap sporta laukumu."

Pēc Valča sacītā kopumā 1.ģimnāzijas renovācija bijusi sadalīta 32 kārtās, no kurām īsatenotas 28, bet vēl veicamas četras.

Šajā gadā gan pašvaldība nav piešķīrusi naudas līdzekļus, lai skolas renovāciju varētu turpināt.

"Skatīsimies, ko lems Ministru kabinets par kritērijiem Eiropas fondu naudas sadalē izglītības iestādēm. Paredzams, ka to varētu piešķirt arī sporta laukumu iekārtošanai. Tāpēc mēs nevaram tagad kaut ko ņemt un labiekārtot vai atjaunot kādu fasādes daļu, ja to pašu paredzēs Ministru kabinets, piesaistot Eiropas fondu līdzekļus. Sagatavošanas darbi ir veikti, visi projekti mums ir gatavi, vienkārši ir jāgaida iespēja."

Portāls jau rakstīja, ka mācību vides uzlabošanai Latvijā būs pieejami 162,8 miljonu eiro ES fondu finansējuma, taču skolām ir jāatbilst noteiktiem kritērijiem, bet ne visas Liepājas skolas to spēj.

Liepājā visiem kritērijiem atbilst 1.ģimnāzija un sešas no deviņām vidusskolām, bet neviena pamatskola.

Jau ziņots, ka renovācijas darbi sākās 2013. gada vasaras beigās, bet pirms tam tika veikta ēkas vēsturiski arhitektoniskā izpēte. Renovācijas uzsākšanai 2013.gadā tika piešķirti Ls 501 801,48. Savukārt 2014.gada maijā tika nolemts Valsts kasē ņemt ilgtermiņa aizņēmumu 1 413 315,61 eiro apmērā uz laiku līdz 15 gadiem par Valsts kases noteikto procentu likmi. Saskaņā ar lēmumu, 2014.gadā tika plānots izņemt 987 360 eiro, 2015.gadā – 425 955,61 eiro. Atdošana plānota no Liepājas pilsētas pašvaldības pamatbudžeta ieņēmumiem, sākot ar 2017.gadu. Toreiz 1.ģimnāzijas renovāciju pilnībā plānoja pabeigt divu gadu laikā.

Pašvaldības rīkotajā konkursā par pirmo trīs kārtu būvdarbu veikšanu 2014.gadā uzvarēja SIA "UPTK". Līguma summa bija 449 985 lati jeb 618 077 eiro.

Liepājas Valsts 1.ģimnāzijas ēka celta 1912.gadā kā sieviešu ģimnāzija pēc Ludviga Melvila 1906.–1907.gadā izstrādātā būvprojekta.

Ēka ir viens no izcilākajiem Eiropas augstāko standartu jūgendstila arhitektūras paraugiem, kuram skolu ēku arhitektūrā Latvijā līdzvērtīgu faktiski nav, izņemot vienīgi ēku Rīgā, Strēlnieku ielā 4a, kura celta 1905.gadā pēc būvinženiera Mihaila Eizenšteina projekta. To atzinis arī Rīgas Tehniskās universitātes profesors Jānis Krastiņš savā pētījumā ''Liepājas jūgendstila arhitektūra".

Kopš 2013.gada maija ēka iekļauta valsts nozīmes arhitektūras pieminekļu sarakstā.

 

Sarmīte Pujēna, irliepaja.lv

FOTO: liepaja.lv

Atpakaļ