Tālākais – vēlētāju ziņā

Izlozes veidā noskaidrots, kā vēlēšanu zīmes tiks izsniegtas vēlētājiem. Izloze ir izloze, tādēļ pārsteigumu nebija. Līdz šim vēlēšanu biļeteni bija jāsakārto tādā secībā, kādā saraksti tika reģistrēti. Ja pirms četriem gadiem jau no iepriekšējā vakara pie durvīm stāvēja partiju pārstāvju rinda, drūzmējās un teju vai strīdējās, kurš būs pirmais, tad šogad viss noritēja ļoti mierīgi. Visi zināja, ka būs izloze, gatavojās tai. Sarakstus pieņēmām pavisam rimti, bija pat mazliet garlaicīgi, jo bija dienas, kad netika iesniegts neviens saraksts.
Manuprāt, šāda sarakstu kārtības grupēšana ir veiksmīgāka. Gan no mūsu viedokļa, gan arī no deputātu kandidātu sarakstu iesniedzēju viedokļa, jo šādi nav jāsaspringst, nav jādrūzmējas, nav citam pret citu jāizturas bezkaunīgi, lai tiktu skaidrībā, kurš tad būs pirmais.  
Visu sarakstu pārstāvji bija ļoti solīdi, neviens nemēģināja ietekmēt mani vai kādu citu no komisijas locekļiem. Nekas tamlīdzīgs nav pat dzirdēts, viss norisinājās korekti.
Nebijām gatavi, ka kāds no sarakstu kandidātiem uz izlozi varētu neierasties, patiesi nē. Zinot, kā notika sarakstu pieņemšana, un redzot cilvēkus, kas sarakstus iesniedza, neradās ne mazākās aizdomas, ka kāds varētu vienkārši neierasties. Es personīgi biju pilnīgi pārliecināta, ka ieradīsies visu sarakstu pārstāvji. Kaut arī gadījumā, ja kāds nebūtu ieradies, izloze būtu notikusi. Instrukcijā ir atrunāts, ka komisijas priekšsēdētājs lozi velk tā vietā, kurš nav ieradies.
Salīdzinājumā ar iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām, ja atmiņa mani neviļ, ir par vienu sarakstu mazāk. Bet saraksti ir ļoti dažādi. Uzskatu, ka varēja būt mazliet nopietnāka attieksme pret sarakstu sakārtošanu - ja paredzēti 15 deputāti, tad 15 kandidātu sarakstā arī vajadzētu būt. Bet, kā zināms, ir saraksti, kuros ir pat tikai daži kandidāti.   
Vēsturiski tas nav pirmais gadījums, kad ir saraksts, kurā ir tikai viens kandidāts. Šāds gadījums jau bijis Saeimā. Liepājā gan šāds gadījums ir pirmais, līdz šim tā nebija bijis.
Ja kaut viens kandidāts no saraksta tiks ievēlēts, tad drošības nauda, 150 lati, tiks atmaksāta partijai vai partiju apvienībai. Pretējā gadījumā nauda tiks ieskaitīta pašvaldības budžetā.
Visi kandidāti ir pārbaudīti, visi atbilst vēlēšanu likumam. Turpmākajās nedēļās veiksim tehniskos un organizatoriskos darbus, kas saistīti ar vēlēšanu norisi – tiks drukāti vēlēšanu biļeteni, strādāsim pie iecirkņu iekārtošanas u.c.
Šogad ir arī pirmā reize, kad iecirkņi būs atvērti nevis desmit, bet tikai piecas dienas pirms vēlēšanām, tātad – no 27.maija. Vēlēšanu diena ir 1.jūnijs, kad iecirkņi būs atvērti no pulksten 7 līdz 22. Taču būs trīs dienas iepriekšējā balsošana.
Tādēļ šoreiz neizturēs kritiku aizbildināšanās, ka kāds svētdienā nevar ierasties uz vēlēšanām, jo izbraucis vai tam darbi dārziņā. Jebkurš ne tikai 1.jūnijā, bet arī trīs dienas pirms tā, varēs doties uz savu vēlēšanu iecirkni un nobalsot.
Bet noteikti jāiet uz savu iecirkni, jo ir vēlētāju saraksti. Ļoti ceru, ka visi potenciālie vēlētāji ir saņēmuši vēstules, kurās norādīts katra vēlētāja kārtas numurs. Šo vēstuli būtu vēlams ņemt līdzi, dodoties balsot, vai vismaz atcerēties norādīto numuru. Tādējādi tiks atvieglots gan vēlēšanu komisiju locekļu darbs, gan saīsināts iecirknī pavadāmais laiks pašam.  
Diemžēl iecirkni vairs mainīt nevar. 7.maijs bija pēdējā diena, kad to varēja izdarīt.
Man žēl cilvēku, kuri saka, ka viņiem viss vienalga, ka nekas jau nemainīsies un tādēļ uz vēlēšanām nav vērts doties.
Ir jāiet, jo galu galā tā ir mūsu pilsētas nākotne. Ja tu esi liepājnieks un tevi interesē, kas notiks ar tavu pilsētu nākamajos četros gados, tad ir jāiet un jāvēl. Ir jāizvēlas, par ko balsot, jāuzticas kādam no kandidātu sarakstiem.
Par iespēju strādāt vēlēšanu komisijā interese no liepājnieku puses bija pat ļoti liela. Ne gluži divi cilvēki uz vienu vietu, bet 1,7 cilvēki uz vienu vietu gan. Izvēlējāmies gan cilvēkus ar pieredzi, gan arī tādus, kas iepriekš nav strādājuši, bet kam varēsim nodot maiņu. Tāda ir mūsu prakse: cenšamies, lai iecirknī būtu trīs četri cilvēki ar pieredzi, bet pārējie – jaunie, kas pieredzi tikai apgūst.
1.jūnijs mums būs spraigākā darba diena. Mazliet satrauc apstāklis, ka tieši šajā dienā Liepājā notiks vērienīgie Bērnu svētki. Bērni dejos gan Rožu laukumā, gan pie Universitātes, gan citviet. Ļoti ceru, ka neizveidosies situācija, ka pasākums nenobloķēs kādu vēlēšanu iecirkni. Par pārējo bažu nav - vismaz pagaidām nekas neliecina, ka būtu pamats satraukumam.

www.liepajniekiem.lv

Atpakaļ