Sociālo un darba lietu komisija rosina no nākamā gada palielināt pensiju indeksāciju

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija iesniegusi izskatīšanai Saeimā grozījumus likumā “Par valsts pensijām”, kas paredz no 2017.gada pensiju indeksācijas aprēķinā ņemt vērā 50 procentus no apdrošināšanas iemaksu algas indeksa līdzšinējo 25 procentu vietā.

“Pensiju indeksācija zināmā mērā atspoguļo ekonomisko situāciju valstī – jo lielāka inflācija un algu pieaugums, jo lielāku papildinājumu saviem ienākumiem ik gadu saņem pensionāri. Piedāvātie likuma grozījumi dos lielāku pensiju indeksāciju tieši saistībā ar algas pieaugumu valstī. Likuma izmaiņas izstrādātas sadarbībā ar Labklājības ministriju, apzinot valsts budžeta līdzekļus, kas būs nepieciešami pensiju palielināšanai,” norāda Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča. 

Prognozējamais pensiju pieauguma indekss saskaņā ar likuma grozījumiem 2017.gadā ir 1,0408, bet divos nākamajos gados – 1,0413. 

Pensiju indeksācijas palielināšanai 2017.gadā papildus nepieciešami 3,42 miljoni eiro, 2018.gadā – 17,61 miljons eiro, bet 2019.gadā – 33,79 miljoni eiro.

A.Barča norāda, ka nākamais solis pensiju indeksācijas jomā būs vērtēt, kā iespējams lielāku atbalstu sniegt personām ar lielāku darba stāžu. “Tas būtu tikai godīgi pret cilvēkiem, kuri strādājuši ilgus darba gadus un devuši nozīmīgu ieguldījumu valsts tautsaimniecības attīstībā,” pauž komisijas priekšsēdētāja. 

Patlaban valsts pensijas tiek pārskatītas katru gadu 1.oktobrī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 25 procentus no apdrošināšanas iemaksu algas reālā pieauguma procentiem. Indeksētas tiek tās pensijas vai to daļas, kas nepārsniedz 50 procentus no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī.

Likuma izmaiņas paredz arī novērst situāciju, kad atsevišķiem iekšlietu sistēmas darbiniekiem piešķirtās valsts pensijas apmērs ir mazāks par iepriekš saņemto izdienas pensiju. 

Likumprojekts “Grozījumi likumā “Par valsts pensijām”” iekļauts Saeimas 3.marta sēdes darba kārtībā, un komisija lūgs Saeimu to rītdien izskatīt arī pirmajā lasījumā. 

 

Saeimas Preses dienests, saeima.lv

Atpakaļ