Obligātā iepirkuma komponentes (OIK) atlaide lielajiem uzņēmumiem var būtiski ietekmēt "Liepājas metalurga" pārdošanu, uzskata Liepājas mērs Uldis Sesks.
"Jau pirms diviem gadiem "Liepājas metalurga" toreizējā vadība vērsās pie tā laika ekonomikas ministra Daniela Pavļuta (RP) ar aicinājumu sākt diskusijas par OIK atlaidēm, tomēr toreiz šis jautājums tālāk netika risināts, domājot, ka problēma atrisināsies pati no sevis," intervijā "Rietumu radio" sacīja Liepājas domes priekšsēdētājs Uldis Sesks (Liepājas partija). "Tagad valdība redz, ka visi potenciālie investori, kuri piedalās sarunās, uzdod jautājumu, kas notiks ar OIK."
Kā norāda Sesks, līdz 31.jūlijam "Liepājas metalurga" potenciālajiem investoriem jāiesniedz savi saistošie piedāvājumi, un vakar izskanējušais signāls par nepieciešamību sākt diskusijas par OIK atlaidēm var pozitīvi ietekmēt investoru lēmumus.
"Pirkuma cena ir būtiski atkarīga no tā, kādas ir energoresursu cenas," sacīja Sesks. Viņš arī piebilst, ka pie šobrīd plānotajiem maksājumiem tādam uzņēmumam kā "Liepājas metalurgs" gadā var nākties maksāt 9 līdz 12 miljonus eiro, un tas būtiski ietekmē uzņēmuma konkurētspēju.
"Ja mēs gribam, lai tādi uzņēmumi kā "Liepājas metalurgs", "Cemex" un "Valmieras stikla šķiedra" attīstītos un Latvijā vispār būtu rūpniecība, lielajiem patērētājiem jābūt cenas atlaidei," sacīja Sesks.
Ekonomikas ministrs Vjačeslavs Dombrovskis (RP) iepriekš atzina, ka Vācijā lielie uzņēmumi saņem pamatīgas OIK atlaides un šāds ceļš būtu lietderīgs arī Latvijai. OIK ietekmi visvairāk izjūt tieši ražojošie uzņēmumi, daudzi no kuriem patērē elektroenerģiju lielos apjomos.
"Vācijā tāds valsts atbalsts saviem ražotājiem eksistē un lielie uzņēmumi saņem pamatīgas OIK atlaides. Šāds ceļš būtu lietderīgs arī Latvijai," uzskata ministrs.
Pēc viņa teiktā, AS "Liepājas metalurgs" ir viens no uzskatāmākajiem piemēriem, kad OIK atlaides ir būtiskas uzņēmuma veiksmīgai darbībai.
Elektroenerģijas tirgus likums nosaka, ka koģenerācijas stacijās un no atjaunojamiem energoresursiem saražotās elektroenerģijas izmaksas sedz visi Latvijas elektroenerģijas galalietotāji proporcionāli savam elektroenerģijas patēriņam. Šīs izmaksas maksājumā par elektroenerģiju veido tā saukto obligātā iepirkuma komponenti jeb OIK.
OIK apmērs ir atkarīgs no obligātā iepirkuma elektroenerģijas cenas un elektroenerģijas tirgus cenas starpības, kā arī saražotā elektroenerģijas apjoma. OIK apmēra ierobežošanai šogad valsts budžetā ir paredzēta dotācija. Līdz šim šādas dotācijas netika piešķirtas.
LETA
FOTO: Modris Helds