Šodien, 12.janvārī, Liepājā “Liepājas metalurga” maksātnespējas administrators Haralds Velmers nodeva uzņēmuma “atslēgas” jaundibinātā uzņēmuma “KVV Liepājas metalurgs” valdes loceklim Igoram Kovaļenko, portālu informēja "Vīlands Associates" pārstāvji.
Metalurģijas uzņēmums "KVV Liepājas metalurgs" (KVV), kas pārņemis ar maksātnespējīgās kompānijas "Liepājas metalurgs" pamatražošanu saistītos aktīvus, ražošanu plāno sākt februāra pirmajā vai otrajā nedēļā, pirmdien žurnālistiem teica "KVV Liepājas metalurga" valdes loceklis Igors Kovaļenko.Viņš norādīja, ka strādājot ar pilnu jaudu KVV varētu nodarbināt 1300-1400 cilvēkus, taču sākotnēji rūpnīcai būs nepieciešami 500-600 strādnieku.
“KVV Liepājas Metalurgs” valdes loceklis Igors Kovaļenko pēc “atslēgu” saņemšanas uzsvēra: „Šis bija ļoti sarežģīts darījums, ko apstiprinās ikviens finanšu jomas eksperts. Lai gan bijām cerējuši to noslēgt vēl īsākos termiņos, arī visa darījuma pabeigšana līdz gada beigām biznesa pasaulei skaitās neraksturīgi īss laika posms. Par to jāpasakās visām darījumā iesaistītajām pusēm.”
liepajniekiem.lv
Pēc atslēgu nodošanas. No kreisās puses “KVV Liepājas metalurgs” valdes loceklis Igors Kovaļenko, “Prudentia” valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš, “Liepājas metalurga” maksātnespējas administrators Haralds Velmers.
“Šobrīd mēs turpinām sagatavošanās darbus pie rūpnīcas palaišanas. Tagad svarīgākā daļa ir sagataves. Jau noslēgti līgumi par sagatavju piegādēm ar to piegādātājiem, tāpat noslēgti nepieciešamie līgumi ar energoresursu pakalpojumu sniedzējiem un šobrīd norit aktīva līgumu slēgšana ar darbiniekiem. Līdz rūpnīcas darbības atsākšanai mēs plānojam pieņemt vairāk nekā 500 darbiniekus. Šobrīd tiek pārslēgti līgumi ar esošajiem darbiniekiem,” par notiekošo komentēja Kovaļenko.
Savukārt uzņēmuma maksātnespējas administrators Haralds Velmers uzsvēra, ka simboliski nodotās “atslēgas” izmēra ziņā nevar salīdzināt ar metalurģijas milzi, toties ar tām ir iespējams iedarbināt “Liepājas metalurga” elektrokausēšanas ceha krāsni.
“Ar gandarījumu varu teikt, ka “Liepājas metalurga” pamatražotnes pārdošanas darījums ir pabeigts. Šodien savas pilnvaras uzņēmumā oficiāli nododu Igora Kovaļenko rokās, kas tālāk gādās par tik ilgi gaidīto metalurga darbības atjaunošanu.
Protams, jāatzīst, ka pēdējā gada laikā esam dažkārt bijuši arī pārlieku optimistiski. Vienlaicīgi jāņem vērā, ka šis pārdošanas process ir bijis unikāls, jo tāda mēroga maksātnespējīga uzņēmuma pārdošanas gadījums Latvijā nav bijis. Rezultātā, esmu priecīgs, ka tik īsā laikā ir izdevies pabeigt tik ļoti sarežģītu darījumu.
Tas noteikti nebūtu bijis iespējams bez visu iesaistīto pušu neatlaidības un komandas darba. Tāpēc milzīgs paldies visiem, kas neatlaidīgi strādāja, paldies tiem, kuri noticēja, ka varam nonākt līdz šim brīdim šodien,” sacīja Velmers.
Līdz šim no maksātnespējīgās AS "Liepājas metalurgs" īpašumu, kas nav saistīti ar pamatražotni, pārdošanas administrators ir atguvis 4,374 miljonus eiro, taču, cik ilgs laiks būs nepieciešams, lai pilnībā pabeigtu maksātnespējas procesu un pārdotu visus atlikušos īpašumus, patlaban ir grūti prognozēt, žurnālistiem sacīja maksātnespējas administrators Haralds Velmers.
"Ir palikuši vairāki ne sevišķi būtiski īpašumi, taču to pārdošana pagaidām var ievilkties, jo ir atsevišķas juridiskas nianses un dažas tiesvedības, kas kavē pārdošanas procesu. Visticamāk, ka nāksies lūgt pagarināt maksātnespējas procesa pabeigšanu, un tas nav sevišķi labs signāls nenodrošinātajiem kreditoriem," sacīja Velmers.
Viņš norādīja, ka patlaban no tiem īpašumiem, kas nav saistīti ar pamatražotni, palikuši nepārdoti Kaļķu terminālis, atsevišķi nekustamie īpašumi un vairāki uzņēmumam piederoši dzīvokļi. Taču tie nav nozīmīgi īpašumi.
Velmers norādīja, ka lielākais un smagākais darījums ir noslēgts un uzņēmuma pamatražotne pārdota par 107 miljoniem eiro, turklāt tas ir liels panākums šāda apjoma darījumu noslēgt gada laikā un nodot jaunajiem īpašniekiem darboties spējīgu uzņēmumu.
Pasākumā piedalījās arī uzņēmuma pārdošanas konsultāciju kompānijas “Prudentia” valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš. “Šodien varam droši teikt, ka uzņēmuma pamatražotnes pārdošanas process ir sekmīgi noslēdzies. Ar 107 miljonu eiro lielo summu šis ir aizvadītā 2014.gada lielākais uzņēmuma pārņemšanas darījums Latvijā. Tas nenoliedzami bija sarežģīts process, sarežģītā nozarē, taču mums ir izdevies atrast nopietnu investoru, kurš saredz uzņēmuma lielo potenciālu un to, kā tas attīstīsies turpmāk. Tas ir būtisks ieguvums visai Latvijas tautsaimniecībai,” sacīja Krastiņš.
"KVV Liepājas metalurgs" atrast tirgus un tajos izvērsties nebūs viegli, sacīja Krastiņš.
Viņš atzīmēja, ka KVV ražošanas apmēri ir salīdzinoši nelieli, tāpēc tam būtu vairāk jākoncentrējas uz nišas tirgiem, pielāgojoties konkrētu klientu vajadzībām. Tie varētu būt Skandināvijas valstu tirgi, kā arī, iespējams, produkciju varētu realizēt Ukrainas tirgū, kur šobrīd saistībā ar karadarbību Donbasā, kas ir galvenais metalurģijas ražošanas apgabals valstī, ir iztrūkums.
Krastiņš arī minēja, ka tagad "Prudentia" dalība "Liepājas metalurga" maksātnespējas procesā ir beigusies.
Advokātu birojs "Glimstedt" nodrošināja pilnu “Liepājas Metalurgs” pārdošanas procesa juridisko apkalpošanu. Komentējot rezultātus, Glimstedt “Liepājas Metalurgs” darījuma komandas vadītājs Ivars Pommers teica, ka “rūpnīcas pārdošanas process no juridiskā viedokļa bija liels izaicinājums. No vienas puses bija jāievēro visas maksātnespējas procesa prasības. No otras – bija nepieciešams saglabāt rūpnīcas aktīvus kā vienotu kopumu un pārdošanu veikt maksimāli atbilstoši starptautiskajai biznesa praksei, lai nodrošinātu sekmīgu uzņēmuma pārdošanu”.
“Latvijā nav daudz līdzvērtīgu piemēru, kad maksātnespējas procesa ietvaros ir izdevies saglabāt un pārdot vienotu uzņēmumu, kas praktiski nekavējoties var atsākt darbu. Ja skatās uz līdzīga apmēra un sarežģītības uzņēmumiem, kāds ir “Liepājas Metalurgs”, tad droši var apgalvot, ka darījums ir unikāls. Sekmīgi sasniegtais rezultāts ir visu procesā iesaistīto dalībnieku efektīvas sadarbības nopelns starp maksātnespējas administratoru Haraldu Velmeru, nodrošinātajiem kreditoriem – Finanšu ministriju, Valsts kasi, “Citadele banka”, “SEB banka” – un pārdošanas konsultantu “Prudentia”,” piebilda Pommers.
Pārdošanas procesa ietvaros tika izstrādāti un noslēgti vairāk nekā 100 dažādi līgumi un vienošanās un kopējais dokumentu skaits bija ievērojams. Darījums tika sekmīgi pabeigts 2014.gada 30.decembrī.
“Liepājas metalurga” īpašuma tiesības tika pārreģistrētas Zemesgrāmatā jaunajam īpašniekam 2014.gada 29.decembrī, līdz ar ko oficiāli noslēdzās arī aktīvu nodošanas process. Rūpnīcas darbības atsākšana notiks divos posmos. Vispirms darbību uzsāks velmētava, bet vēlāk tēraudkausēšanas cehs. Sākotnējās ražošanas jaudas būs 35 000 tonnas produkcijas mēnesī.