Jauna valdība – pēc divām nedēļām

Atbildības jomas topošajā valdībā tikpat kā sadalītas, šodien koalīcijas veidotāji turpina diskusijas par valdības deklarācijā un rīcības plānā iekļaujamajiem darbiem.

Vakar pēc jauno koalīciju veidojošo partiju tikšanās “Vienotība” piekrita premjera kandidāta Māra Kučinska piedāvājumam uzņemties piecu ministriju pārraudzību. Līdz ar to līdzšinējās valdošās partijas ietekme jaunajā koalīcijā būs nedaudz sarukusi, bet mierinājumam tai piedāvāts premjera biedra amats un Saeimas Ilgtspējīgās attīstības komisijas priekšsēdētāja vieta.

Tomēr no Solvitas Āboltiņas teiktā pēc “Vienotības” frakcijas sēdes noprotams, ka “Vienotība” Kučinska piedāvājumam esot piekritusi negribīgi. Sak’, iesim valdībā tikai aiz atbildības pret valsti. “Šis nav kompromisa variants, bet vienas grupas diktēti noteikumi. Arī Nacionālās apvienības pārstāvji ar izveidojušos situāciju nav apmierināti, tādēļ ir liels jautājums, cik konstruktīvi šī valdība spēs strādāt,” teica Āboltiņa. Viņa arī piebilda, ka izšķirīgos brīžos, kā, piemēram, vakar, valdības veidošanas sarunās dominējoša loma bija Ventspils mēram Aivaram Lembergam (ZZS), kurš arī bija ieradies uz partiju tikšanos. Lembergs uz “Vienotības” līderes pārmetumiem atbildēja ar sev raksturīgo ironiju: “Kāds bubulis jau vienmēr vajadzīgs. Ģimenē arī, kad netiek galā ar bērnu audzināšanu, tad viņus biedē ar policistu.” Viņaprāt, “Vienotībai” nav par ko apvainoties, drīzāk raizēties vajadzētu pārējai koalīcijai, jo tai būs jāstrādā pastāvīgā nedrošībā – ar cik balsīm no sašķeltās “Vienotības” katrā konkrētā jautājumā varēs rēķināties.

Partiju vienošanās paredz, ka jaunajā valdībā “Vienotības” atbildībā būs Iekšlietu ministrija, Ārlietu ministrija, Ekonomikas ministrija (EM), Izglītības un zinātnes ministrija (IZM), kā arī Labklājības ministrija (LM). Savus amatus saglabās pašreizējais iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis un ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs. Izglītības ministres Mārītes Seiles vietā, visticamāk, tiks meklēts cits kandidāts, arī ekonomikas un labklājības ministri vēl nav zināmi. Par to “Vienotība” lemšot pirmdien. Āboltiņa uzsvēra, ka kandidāti tikšot meklēti “Vienotības” frakcijas un partijas rindās, noraidot pieņēmumus par iespēju pieaicināt cilvēkus no malas.

Iecerēts, ka ekonomikas ministrs vienlaikus būs arī premjera biedrs, tādēļ šim kandidātam tiks pievērsta īpaša uzmanība. Kučinskis jau paziņojis, ka šajā postenī pieņems tikai tādu cilvēku, kurš būs guvis uzņēmēju organizāciju – Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Darba devēju konfederācijas – atbalstu. Līdz ar Kučinska pāriešanu darbā no Saeimas uz valdību, parlamentā atbrīvosies Ilgtspējīgās attīstības komisijas vadītāja vieta, ko varētu ieņemt pašreizējā Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”). “Vienotība” varēs saglabāt arī Saeimas budžeta komisijas vadību.

Savukārt Zaļo un zemnieku savienībai (ZZS) jaunajā valdībā varētu būt seši pārstāvji: premjers Māris Kučinskis, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis, veselības ministrs Guntis Belēvičs, finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola, kā arī satiksmes ministrs Uldis Augulis.

Visbeidzot – Nacionālo apvienību (NA) valdībā varētu pārstāvēt visi pašreizējie ministri: vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards, tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs, kā arī kultūras ministre Dace Melbārde.

Šodien koalīcijas veidotāji turpina darbu pie valdības deklarācijas uzmetuma. Nākamnedēļ Kučinskis iecerējis jau individuālas tikšanās ar sava kabineta ministriem, lai pārrunātu viņu darāmos darbus. Jaunās valdības apstiprināšana Saeimā pagaidām iecerēta 11. februārī.

 

Ģirts Zvirbulis, la.lv

Foto - LETA

Ministru prezidenta amata kandidāts Māris Kučinskis vakar pauda pārliecību, ka koalīcijas partneri ir panākuši vienošanos par jaunās valdības veidošanu un par to, ka Saeima jauno Ministru kabinetu varētu apstiprināt 11. februārī.

Atpakaļ