Pensiju indeksācijas atjaunošana, kā arī likumdošanas iniciatīva pilnīgam psihoaktīvo vielu tirdzniecības aizliegumam - šīs divas likumdošanas iniciatīvas, atskatoties uz komisijas darbu ziemas sesijā, kā būtiskākās uzsver Sociālo un darba lietu komisijas priekšsēdētāja Aija Barča.
„Pēc pensiju indeksācijas iesaldēšanas krīzes periodā esam atgriezušies pie stabilas indeksācijas kārtības. Pārskatot pensijas, turpmāk tiks ņemta vērā gan inflācija, gan algu pieaugums valstī. Labklājības ministrijas aprēķini liecina, ka oktobrī vecuma pensijas varētu pieaugt par vidēji septiņiem eiro,” atzīst A.Barča.
Kā uzsver komisijas priekšsēdētāja, būtisks jauninājums ir tas, ka turpmāk plānots indeksēt tikai zināmu pensijas daļu. „Oktobrī tiks indeksēta pensijas daļa, kas nepārsniedz 285 eiro. Tādējādi liekam uzsvaru tieši uz nelielo pensiju pieaugumu, lai ierobežota budžeta apstākļos varam sniegt lielāku atbalstu mazāk nodrošinātajiem pensionāriem,” skaidro A.Barča, piebilstot, ka „indeksācijas griesti” neattieksies un politiski represētajām personām, cilvēkiem ar pirmās grupas invaliditāti un Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidēšanas dalībniekiem.
Komisijas priekšsēdētāja skaidro – lai arī indeksācija būs tikai oktobrī, bija būtiski jauno kārtību noteikt jau šobrīd, lai pensionāri būtu droši par gaidāmo pieaugumu, bet Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra pagūtu pielāgot programmatūru.
Pensiju likuma grozījumi paredz, ka turpmāk indeksēs tās pensijas vai to daļas, kas nepārsniedz 50 procentus no iepriekšējā kalendārā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 25 procentus no apdrošināšanas iemaksu algas indeksa.
Viena no svarīgākajām likumdošanas iniciatīvām komisijas darba kārtībā ir un arī nākamajā sesijā būs visaptverošs psihoaktīvo augu maisījumu aizliegums. A.Barča uzsver, ka attiecībā uz sintezētajām narkotiskajām vielām plānots atteikties no principa, ka atļauts ir tas, kas nav aizliegts: „Gribam panākt, ka pierādīšanas nasta no valsts pāriet uz tirgotāju pleciem, ka tirgotājam jāgarantē, ka viņa prece nav kaitīga.”
Kombinācijā ar bargiem kriminālsodiem varēs panākt, ka šīs vielas pazūd no legālā tirgus, taču ar likumu nevar izmainīt to, ka „spaisa” smēķēšana ir sociāla problēma un, pirmkārt, jācīnās ar tās iemesliem, norāda A.Barča, atzīstot: pedagogiem, policijai un atbildīgajiem dienestiem daudz vairāk jāstrādā ar pašiem jauniešiem un viņu ģimenēm, tāpat būtu svarīgi skolās atsākt pasniegt veselības mācību.
Vienlaikus komisijas vadītāja uzsver – arī līdz šim atbildīgo dienestu rokās ir bijis pietiekami plašs instrumentu klāsts, lai cīnītos ar šo rūpalu, un, piemēram, Liepājā ir izdevies panākt, ka „spaisa” bodīšu vairs nav. „Regulāros reidos vienā komandā strādājot nodokļu administrācijai, darba inspekcijai, ugunsdzēsējiem, valsts un pašvaldības policijai, Liepāju ir izdevies atbrīvot no atklātas šo vielu tirdzniecības,” norāda komisijas priekšsēdētāja uzsverot – daudz atkarīgs no katras pašvaldības dienestu iniciatīvas un spējām sadarboties.
Runājot par nākamās sesijas aktualitātēm, A.Barča norāda, ka komisijas darba kārtībā būs Darba likuma grozījumi, kas paredz jaunus pienākumus, atbildību un tiesības darba ņēmējiem un darba devējiem, brīvprātīgā darba regulējums, kā arī plašāki smēķēšanas ierobežojumi.
Saeimas Preses dienests